Comenius projektas. Vizitas į Portugaliją

Rugsėjo 22-28 dienomis mūsų mokyklos 9-12 klasių mokinių komanda kartu su direktorės pavaduotoja ugdymui Ina Petkevičiene ir anglų kalbos mokytojomis Lina Dovydiene bei Daiva Visockiene dalyvavo Comenius daugiašalio „Dive in the sky“ partnerysčių mainų projekte Portugalijoje. Šis projektas finansuojamas iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
Mobilumo programos vizito metu Portugalijoje komandos nagrinėjo temą „Saulė visiems“. Lietuvos delegacija kartu su projekto dalyviais iš Austrijos, Turkijos, Bulgarijos ir Portugalijos konferencijoje pristatė savo pranešimus apie teigiamą bei neigiamą saulės poveikį, saulės dėmes, saulės laikrodžius, dalijosi savo atliktais projektiniais darbais.
Vizito metu komandoms buvo sudarytos galimybės pažinti Portugalijos kultūrą, papročius, organizuotos ekskursijos į žymias lankytinas vietas. Veiklos programą pradėjome nuo susipažinimo su Lisabona: aplankėme įspūdingus jūros vartus, Castelo de Sao Jorge bei asketiškąją Lisabonos katedrą, kurioje 1195m. buvo krikštijamas Šv. Antanas Paduvietis. Portugalų kasdienio gyvenimo pagrindas yra šeima, o bendruomenėse galinga jėga išlieka katalikybė. Tolimesnę kelionę po vakarų Portugaliją visi kartu pradėjome trumpu apsilankymu ir malda Fatimoje. Turėjome išskirtinę galimybę aplankyti UNESCO paveldui priklausantį ir aukšta akademine kultūra pasižymintį Coimbros Universitetą, kurio observatorijoje ne tik klausėmės paskaitos apie saulės dėmes, bet ir stebėjome jas teleskopu, lankėmės universitetiniame senovinių astronomijos prietaisų muziejuje. Dalyvavome praktiniuose astronomijos užsiėmimuose Konstancos Astronomijos parke ir Gamtos mokslų muziejuje. Didelį įspūdį paliko Tomar miesto apylinkėse stūksančios Tamplierių pilys, vaizdinga Nazare miesto panorama ir Atlanto vandenynas. Lankėmės Torres Novas miesto muziejuje, kur turėjome progą išgirsti nacionaliniu turtu laikomų fado stiliaus dainų. Paskutinę vizito dieną praleidome jaukioje ir svetingoje Visconde S. Gião pradinėje mokykloje, kur maloniai nustebino pradinukų klasėje kabanti Lietuvos trispalvė ir sutikta lietuvaitė Rusnė, jau trečius metus besimokanti šioje mokykloje.
Dalyvaudama mobilumo programoje mokyklos komanda pagilino užsienio kalbų žinias, sužinojo daugiau apie saulę, Visatos ekologiją, pažino Portugalijos kultūrą ir papročius, patyrė sėkmingo komandinio darbo džiaugsmą, susitarė dėl tolimesnio bendradarbiavimo su projekto partnerinėmis mokyklomis.
Į Lietuvą parsivežėme ne tik begales įspūdžių, naujų draugų adresus, pagilintas žinias, bet ir toleranciją kitokiai kultūrai, kitokiai nuomonei.

Ina Petkevičienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui, koordinuojanti projekto veiklą
Daiva Visockienė, anglų kalbos mokytoja metodininkė, projekto vadovė