Viešnagė Švedijoje: mokomės bendradarbiauti daugiašaliame Erasmus+ projekte

Pirmoji Erasmus+ projekto „Inclusion on the way to Europe“ mobilumo programa gimnazijos komandai leido susipažinti su Švedijos švietimu, kultūra bei skandinaviškomis tradicijomis.

Visą savaitę „Vyturio“ gimnazistai gyveno švedų šeimose bei lankė Eskilstunos Stålforsskola mokyklą. Šeimose be mūsų mokinių buvo bendraamžių iš Turkijos, o mokėsi ir bendradarbiavo grupėse, sudarytose iš skirtingų šalių mokinių. Taigi pagrindinė bendravimo kalba daugiakultūrėje aplinkoje buvo anglų kalba. Už sklandų bendravimą angliškai ir iniciatyvumą mūsų gimnazistai ne kartą sulaukė švedų mokytojų, projekto organizatorių bei šeimų pagyrimų. Projekte daug dėmesio skiriama STEAM. Matematikos, fizikos, dailės bei chemijos pamokos Eskilstunos mokykloje vyko anglų kalba. Mūsų mokiniai turėjo galimybę įsivertinti „Vyturio“ gimnazijoje įgytas dalykines žinias ir palyginti su Švedijos moksleivių žiniomis. Grįžę po pamokų, vyturiečiai džiaugsmingai dalijosi įspūdžiais: nors pamoka vyko angliškai, jie viską supratę, išsprendę uždavinius ir net pagelbėję bendraamžiams. Apsilankymas Švedijos mokykloje buvo tolerancijos kitoms kultūroms ir religijoms pamoka. Daugiakultūrėje mokyklos bendruomenėje sutikome mokinių ir mokytojų iš Latvijos, Tailando, Irako, Somalio, Indijos.

Didžioji mokymosi veiklų dalis vyko netradicinėse aplinkose, tam Švedijoje skiriama daug dėmesio. Programavimo ir robotikos praktika buvo organizuota Stokholmo Technikos muziejuje, mokiniai grupėmis atliko užduotis interaktyviose ekspozicijose: išbandė protų mūšį, tapybą žvilgsniu, virtualios realybės aplinkas. Eskilstunos Munktell muziejaus mokslo centre projekto dalyviai rinko informaciją apie įžymius partnerių šalių mokslininkus. Visiems patiko netradicinė ekskursija po Eskilstuną, mokiniai patys turėjo rasti lankytinas vietas, jas apibūdinti, nusifotografuoti ir publikuoti projekto „Facebook“ grupės paskyroje. Vizito metu teko būti tikrais Lietuvos ambasadoriais. Kartu su bendraamžiais iš kitų šalių šventėme Vasario 16-ąją, lankėmės Eskilstunos Rotušėje. Mūsų mokiniai pristatė svarbiausius Lietuvos istorijos faktus, vedė lietuvių kalbos pamokėlę bei viktoriną apie Lietuvą.
Paskutinę dieną visa projekto komanda su švedų šeimomis susibūrė prie švediško stalo, ragavo turkiškų saldumynų ir mokėsi šokti turkiškus šokius. Nors ir santūraus būdo, švedai draugiški ir nuoširdūs žmonės, plačių pažiūrų, atviri naujovėms, šalis po truputį tampa daugiakultūre šalimi. Naujoji Švedija ne visada dera su senąja, bet dauguma švedų pripažįsta, kad įvairovė šalį praturtina.

Visos projekto veiklos finansuojamos programos Erasmus+ lėšomis.

Anglų kalbos mokytojos
Daiva Visockienė ir Vaida Paulauskienė