Pilietinė iniciatyva "Laisvės kaina 2016"

"…Jau gimdami atsinešame skolą tiems, kurie gyveno iki mūsų ir savo darbais, kovomis ir aukomis padarė mūsų gyvenimą geresnį ir teisingesnį. Savo gyvenimu, darbais ir kūryba privalome skolą grąžinti, atminti juos ir stengtis perduoti tą atminimą ateities kartoms…" (G.Ilgūnas). Iniciatyva ,,Laisvės kaina“ Lietuvos ir pasaulio lietuvius kviečia pagarsinti kovų už Lietuvos laisvę istorinius liudijimus, įvairių kartų indėlį į šių dienų nepriklausomos Lietuvos klestėjimą. (Iš iniciatyvos Nuostatų)

Kauno pedagogų kvalifikacijos centras pakvietė ikimokyklinio, pradinio, įvairių dalykų bendrojo ugdymo įstaigų mokytojus kartu su savo mokiniais 2016 m. vasario 1 d. – kovo 31 d. aktyviai dalyvauti Lietuvos ir pasaulio lietuvių iniciatyvoje „Laisvės kaina“, rengti kūrybinius darbus – reportažus, iliustruojančius lietuvių kovas už laisvę.

Kauno "Vyturio" gimnazijos 5a klasės mokiniai, padedami klasės auklėtojos Jolantos Leonavičienės ir bibliotekos vedėjos Onutės Kazakevičienės, prisijungė prie respublikinės iniciatyvos "Laisvės kaina 2016". Gimnazijos partneriai projekte - Alytaus r. Ūdrijos mokykla - daugiafunkcinis centras (žiūr. http://bit.ly/mokyklu_poros).

Pasirinkome mums dar mažai žinomą temą „Partizaninis karas. Bunkeriai: įrengimas, partizanų gyvenimo sąlygos, išlikę ir atstatyti bunkeriai" ir parengėme kūrybinį tiriamąjį darbą - projektą. Tiriamojo darbo tikslas - rinkti informaciją apie partizanų bunkerius. Uždaviniai:

• Surinkti informaciją apie rekonstruotus partizanų bunkerius, kuriuose galima apsilankyti.
  • Sukonstruoti bunkerių maketus.
  • Surengti parodą informaciniame centre.
  • Aplankyti pasirinktą atstatytą bunkerį.

Projekto metu su penktokais ieškojome informacijos apie partizanų kovas Lietuvoje 1944 -1953 metais. Informaciniame centre peržiūrėjome keletą dokumentinių filmų apie partizaninį pasipriešinimą, susipažinome su Lietuvos laisvės kovų sąjungos įkūrimo istorija. Kadangi vaikus labiausiai sudomino Lietuvos partizanų žeminės, slėptuvės ir bunkeriai bei gyvenimo sąlygos jose, visi nusprendėme labiau įsigilinti į šią temą. Internete ieškodami išlikusių miškuose slėptuvių, mokiniai aptiko Panevėžio apskrities Vyčio apygardos partizanų žeminių kompleksą, kurį nutarėme aplankyti ir prie jo surengti pilietiškumo pamoką. Nuvykę į Pašilių mišką prie atstatytų partizanų žeminių, penktokai uždegė atminimo žvakeles, sugiedojo Lietuvos himną, išklausė pasakojimo apie šiose apylinkėse vykusius mūšius.

Peržiūrėję filmus apie pokario pasipriešinimą, partizanų žeminių nuotraukas ir brėžinius, penktokai pagamino kartoninius bunkerių maketus. Projektą užbaigėme bunkerių maketų paroda ir viktorina "Ką sužinojau apie partizaninį pasipriešinimą".

Visa penktokų surinkta projekto medžiaga paskelbta interneto svetainėje "Lietuvos partizanų bunkeriai, žeminės ir slėptuvės".

5a klasės auklėtoja Jolanta Leonavičienė,
Bibliotekos vedėja Ona Kazakevičienė